Silinemeyen dosyaları silmek için

8

Silmek isterken bir program tarafından kullanılan dosyalar karşımıza dosya silinemiyor ibaresini çıkarır. Bu dosyayı silmemiz gereklidir. Artık gereği yoktur. Hatta silmeyi istediğiniz ve silemediğiniz dosya anti-virüs yazılımınızın silemediği bir virüste olabilir. İşte bu durumda hedefimizdeki dosyayı hijyen içinde silmek için imdadımıza ücretsiz (freeware) bir yazılım olan Unlocker yetişiyor. “Kilitlenemez dolap” gibi bir anlama gelen unlocker silinmeyen dosyanın hangi uygulama ile çalıştığını tespit edip burada ki işlemine son vererek silinmesini sağlar.


Yazılımın Kullanımı

Silmeye çalıştığınızda uyarı iletisi almış olduğunuz bir dosyayı Unlocker yardımıyla silmek için silemediğiniz dosyaya sağ fare tuşuyla tıklayın. Unlocker programı kendisini zaten sağ tıklama menüsüne yerleştirmiştir. “Unlocker” ifadesine tıklayın, karşınıza o dosyanın hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını gösteren bir pencere çıkacaktır. Burada yapmanız gereken tek şey seçim menüsünden “Sil” komutunu kullanıp, “Bütün kilitleri aç” tuşuna tıklamak olacaktır. Daha sonra dosyayı rahatlıkla silebilirsiniz. (Özellikle dosyanın Explorer.exe uygulaması tarafından kullanıldığı için silinemediği ve bir sonraki sistem açılışında temizlenmesi gerektiği yazılı bir uyarı mesajı alırsanız, bu uyarıyı gözardı edebilirsiniz. Zira program, bir sonraki açılışta dosya silmeyi teklif etse de ekranı yenilediğinizde, tekrar başlatma zorunluluğu olmadan silindiğini görüyorsunuz)

Yazılımın Bu Sürümündeki Değişiklikler

Bazı dillerde oluşan hatalar giderildi.

Birden fazla dosya seçerken program işlem yapmıyordu. Bu sorun giderildi.

Yeni diller eklendi.

Seçilen dosyalar bazen yanlışlıkla kendi kopyasını oluşturabiliyordu. Bu sorun giderildi.

index.dat isimli geçici internet klasöründe bulunan tanımlama dosyası silme desteği geliştirildi.

Kopya korumalı dosyaların da silinebilmesi imkanı sunuldu

Programı buraya tıklayıp indirebilirsiniz…

Paylaş::

Yazar Hakkında

10 yılı aşkın süredir web tasarım ve php programlama çalışmaları ve öğretmenliği yapmamın yanı sıra 2006'dan beri teknove.com'da teknoloji yazarlığı yapıyorum.

8 Yorum

 1. yha Allah razl olsun yha deli olacaktm az kalsn dosyanin ismide deismiodu silemedim bi turlu 1 saattir ugrasiorm unlocker yukledim ve silindi cok sukur :)cok ama coook tesekkur ederim:):):)

 2. teşekkürler
  Evet bazen silmiyor fakat bunun çözümü dosyanın ismini değiştirmek. Ben dün iki silinmeyen trojan virüsünün ismini değiştirip sil işlemi yaptım ve bilgisayarı kapatıp açınca silinmiş buldum hepsini
  bende bu yolu denedim ve sildim..

 3. Site Patronu Uur ::

  Adamım saaat gecenin 2sinde yazmışsın. Bu saatte kim ilgilenebilir ki seninle? Yorumlarıda 1 dakika arayla yazmışsın “1 yıl sonra ilgilenen çıkar mı” diye. Ne kadar da sabırsızsın.

  Program tıkır tıkır çalışıyor. Silmeye çalıştığın zaman Unlocker programının açılması lazım. Oradan bütün kilitleri kaldır demen ve tekrar silmeye çalışman lazım. Eğer tekrar kilitlemişse bu sefer bilgisayar başlatıldılırken programlar çalışmadan önce silmek için olan seçeneği işaretlemelisin. Tüm bu işlemlere rağmen silinmiyorsa spyware programlarını kullanmalısın. Yinede silinmediyse sağ tıklayıp Özelliklerden açılacak kutunun en altında ki gizliyi tıklayıp dosyayı gizle.

  Birde windows’u güvenli mod’dan çalıştırıp deneyebilirsin en son. Hiç biri olmazsa bunun olması lazım. Güvenli modda bir çok driver dahi çalıştırılmaz.

  En son bu da olmazsa ve dosya zararlıysa format atarsın.

  Kolay gelsin.

 4. 1 yıl sonra ilgilenen çıkarmı onu da sanmıorm ama yazaym dedimm..

 5. yok sölediklerinizi yapıorm pc yi kapatıorm ama yine faydası yok hala orda duruyo adını deiştirdim sölenenleri de uyguladım ama yok bi tık_???

 6. Evet bazen silmiyor fakat bunun çözümü dosyanın ismini değiştirmek. Ben dün iki silinmeyen trojan virüsünün ismini değiştirip sil işlemi yaptım ve bilgisayarı kapatıp açınca silinmiş buldum hepsini 😉

 7. Teşekkürler abi kullandığım bir program iyi işler görmekte ama bazen silmemekte dosyaları dosya boşta ve başka bir program kullanmadığı halde

Yorumunuzu Yazın