Nanodiskler’in Kansere Karşı Büyük Zaferi

0

Michigan üniversitesinin yaptığı çalışmalarla kısa bir müddet sonra kanser hastalığından tümüyle kurtulabiliriz. İnsanların bedenlerine yerleştirilen nanodiskler sayesinde kanser hastalığı ile mücadele etmede büyük bir adım atıldı.

Michigan’da yapılan araştırmalar sonrası pek çok kanser çeşidine yönelik olumlu sonuçlar elde edildi. Başta kolon ve cilt kanserleri olmak üzere ur tedavilerinde elde edilen sonuçlar kanserle mücadelede son derece olumlu oldu. Nanodiskli aşılar enjekte edilen kobay farelerinde yapılan deneyler sonucunda on gün sonrasında kanser hastalığının tamamen yok edildiği görüldü.

İnsanlar üzerinde çalışılmaya henüz başlanmayan aşılar tam olarak nasıl çalışıyor?

Urlarda bulunan neoantijenler pasifleştirilip nanodisklere ekleniyor. Nanodiskler sadece 10nanometre boyunda ve bu küçücük parçalar canlının dolaşım sisteminde kolayca hareket sağlayabiliyor. Bir saç’ın bile 100bin nanometre olduğunu düşünürsek bu oldukça küçük bir parça. Pasifleşen tümör parçalarına bu adım sonrasında vücut bağışıklık kazanıyor ve bu dokuları vücuttan tamamen dışarıya atıyor.

Kanser hastalığının tekrar etmesini engelliyor

Deneyin en çok ilgi çeken yanı ise denek farelere yetmiş gün sonunda tekrar kanser hücreleri verildiğinde bağışıklık sistemi bu hücrelere karşı hızlıca savaşıp, yayılmadan yok ediyor. Bu sayede nanodiskler sadece kanser hastalığını yenmiyor aynı zamanda kanser hastalığına karşı sürekli bir koruma görevi görüyor.

Deneyi gerçekleştirenlerden biri olan doktora öğrencisi Rui Kuai nanodisklerin bağışıklık sistemine kanserli hücreleri tanıttığını açıkladı. Deneyden sorumlu profesör James Moon ise sırada ki adımını daha büyük ölçekte ki hayvanlarda ve daha fazla denek ile devam ettireceğini arından da insan DNA’sına benzer memeli canlılara geçeceğini belirtiyor ve altını çiziyor; Eğer insan DNA’sına yakın DNA’ya sahip canlılardan olumlu sonuç elde edersek yakın zamanda insan denekler üzerinde deneyler yapmaya başlayabileceğiz.

Paylaş::

Yazar Hakkında

12 yılı aşkın süredir web tasarım ve php programlama çalışmaları ve öğretmenliği yapmamın yanı sıra 2006'dan beri teknove.com'da teknoloji yazarlığı yapıyorum.

Yorumunuzu Yazın