Google Datacenter Atık Su ile Soğutma Yöntemi

0

Google devasa datacenter(verimerkezlerini) soğutmak için garip bir yöntem seçti. Atık su ile datacenter’ı soğutmak!

Bu yöntem ile Google test için Amerika’da ki veri merkezine atık su sistemi kurdu. Merak etmeyin Google’a girdiğinizde boklu dereye girmiyorsunuz :) Su Google’ın kurduğu filtrelerden geçerek banyo yaptığımız çeşme suyuna yakın bir hal alıyor..

Google, devasa veri merkezini soğutmak için atık su temizleme firması ile anlaşma yaptı. Bu açıdan hem iktisadi hem de temiz su tüketimini azaltma düşüncesi ile topluma katkı sağlıyor.

Amerika’da ki Georgia eyaletinde Douglas Country datacenter’ın da 2007 yılından bu yana bildiğimiz içme suyu ile soğutma işlemi yapılıyordu. Datacenter merkezi tesis yöneticisi Jim Brown “Soğutma suyunnun temiz olmasına gerek bulunmadığını gördük” açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın üzerine Google DouglasVille-Douglas Country Water & Sewer Authority (WSA) ile görüştü. Böylece Google WSA’dan gelen atık suyu filtreleyerek kullanmaya başladı. Zaten içme suyu ile soğutma işlemi yapmamak konusunda geç bile alınmış bir karar gibi. Yinede bunu farketmeleri de oldukça iyi birşey.

WSA’dan gelen atık su Google’ın yaptırdığı arıtma tesislerinde temizlenip filtreleniyor. Böylece soğutma sistemleri için bu atık su yeterli kıvama geliyor. Soğutma sistemlerinde kullanılan bu yeni su “Gri su” olarak adlandırılıyor. Yani banyo yaptığıız, çamaşır makinesinde kullandığımız su ile aynı. Belirttiğimiz gibi merak etmeyin “Siyah su” olarak adlandırılan tuvalet suyu ile alakası yok. Web halen temiz ve Google yine çevre dostu!

Paylaş::

Yazar Hakkında

12 yılı aşkın süredir web tasarım ve php programlama çalışmaları ve öğretmenliği yapmamın yanı sıra 2006'dan beri teknove.com'da teknoloji yazarlığı yapıyorum.

Yorumunuzu Yazın