Elektronik devre nasıl yapılır?

0

Elektronik devre yapmaya başlamak için ilk etapta bazı elemanların nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir. Bunları öğrendikten sonra ilk elektronik devrenizi bir breadboard üzerinde yapmaya başlayabilirsiniz.

Elektronik devre elemanları hakkında detaylı bilgiyi internetten bulabilirsiniz. Öğrenmeniz gereken dirençler, kondansatörler, ledler, mikrodenetleyiciler gibi elektronik devre elemanlarının çalışma yapısını teorik olarak öğrendiğinizde bunları en iyi öğrenme şekline yani uygulamaya geçebilirsiniz.

Burada temel olarak bu bilgileri nasıl pekiştirebileceğiniz, kolayca nasıl elektronik devre yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Başta belirttiğimiz gibi breadboard‘lar lehimsiz, kolay bir şekilde devrelerinizi hazırlamanıza yardımcı olacak. Bunların çalışma prensibi temel devreleri hazırlarken devre elemanlarının uçlarını içlerinde bulunan demir şeritlere dokundurarak bağlantıları sağlamanız üzerinedir. Aşağıda bir breadboard’un iç yapısını görebilirsiniz;

breadboard'un iç yapısı

breadboard’un iç yapısı

Görüldüğü gibi demir şeritler devre elemanlarının uçlarını rahatlıkla birbirine bağlantı kurmamızı sağlayacak. Şimdi aşağıda ki malzemeleri edinip temel bir elektronik devre yapabiliriz.

Bu basit elektronik devre öğrenmeye başlamamız için bize ilk adım olacaktır. Bir led ışığı ve akım şiddetini azaltarak değerinin üzerinde akım gelmesini önleyecek bir direnç ile pil’den gelen akımı basitçe devreden geçireceğiz.

Malzemeler!

1k yani 1000 ohm değerinde bir direnç.
5mm led
Çok az elektronik devre kablosu
9V geniş pil
Pilden gelen akımı devreye yükleyecek ara aparat (Bunu eski bozuk elektronik eşyalarınızdan sökebilirsiniz)

pil led direnc ve kablo parçası

pil led direnc ve kablo parçası

Devre elemanlarımız bunlar. Şimdi breadboard üzerine hazırlamaya geçeceğiz. Tabi öncesinde şemamızı inceleyip devremizin nasıl hazırlanacağını teoriden pratiğe dökerken ilk adımı atabiliriz.

Basit Devre Şeması

basit devre

basit devre

Resim’de temel bir doğru akım devresi görüyorsunuz. Bu devre şeması bize pilin pozitif ucundan su akan bir boru çıkıyormuş ve pili bir vana gibi düşünürsek anlattığı şudur;
Pil 1 kilo ohm’luk bir direnç ile karşılaşarak led’e ani bir akım vermeyecek ve çok yünlenmeyecek. Devremizde bu direncin bir ucu ile pil’in pozitif ucundan gelen kablo’nun bağlantıda olacağı şeklinde görüyoruz. Direncin diğer ucu ise farklı bir breadboard şeriti üzerinden led’in bir ucuna ulaşacak. En sonunda ise led’in boşta kalan ucu pilin eksi ucuna bağlantıda olan bir şerit ile birleşecek.

Çalışmayı video’lu anlatım üzerinden nasıl yapıldığını izleyerek öğrenebilirsiniz.


Eğer ışık yanmıyorsa pil’in dolu olup olmadığını kontrol edin. Pil dolu ise kablo uçlarında breadboard şeritleri ile temassızlık bulunuyordur. Tam olarak kablo uçlarının yerleştiğinden emin olun. Yine de halen yanmıyorsa farklı şeritler üzerinden bağlantıyı sağlayabilirsiniz.

devre bağlantısı

devre bağlantısı

Resimde görüldüğü gibi mavi çizgiler breadboard’un kurduğu bağlantıları ifade etmek amaçlı olarak şemamızın nasıl gerçekleştiğini gösteriyor.

Siyah kablodan gelen akım yeşil kablo aracılığı ile direncin bir ucunun bulunduğu diket şerit’e akım veriyor. Direnç akımı süzüp led’in bir ucunun olduğu şerit’e diğer ucu ile aktarıyor. En sonunda ise led’in en üstte ki ucu akımın çıkış yaptığı eksi uca ulaşarak devreyi tamamlamış oluyor.

Elektronik devreler yüksek akım taşımaz bu nedenle zararsızdır fakat yüksek akım ile yapılacak hatalı çalışmalar size zarar verebilir. Devreyi kesinlikle yüksek akım altında denemeyin. Doğacak herhangi bir kaza’dan yazar ve teknove.com web sitesi sorumlu değildir.

Kısacası manyaklık edip 220V’a bağlamayın 🙂

Paylaş::

Yazar Hakkında

12 yılı aşkın süredir web tasarım ve php programlama çalışmaları ve öğretmenliği yapmamın yanı sıra 2006'dan beri teknove.com'da teknoloji yazarlığı yapıyorum.

Yorumunuzu Yazın